ZAJĘCIA Z ROBOTYKI

Robotyka 3-8 lat

Zajęcia przeznaczone dla najmłodszych dzieci, które dopiero wkraczają w świat nauki, choć wciąż mają tę naturalną ciekawość otaczającej rzeczywistości i zamiłowanie do poznawania jej poprzez własną eksplorację i eksperymenty. Warto wykorzystać ten potencjał i zaprosić je do fascynującego świata robotów – by w formie zabawy rozwijać dziecięcą wyobraźnię i inteligencję matematyczno-logiczną.

Warsztaty wykorzystują zagadnienia z obszaru mechaniki, szeroko pojętego konstruowania i wprowadzają w świat programowania.

Czego uczą się dzieci na zajęciach?

Poznają zasady mechaniki:

  • budują konstrukcje, dzięki którym mogą doświadczyć praw fizyki;

  • poznają różne mechanizmy i sprawdzają ich działanie;

  • uczą się matematyki, oddając się świetnej zabawie;

Poznają zasady konstruowania:

  • uczą cię budowania stabilnych i ruchomych konstrukcji;

  • rozwijają wyobraźnię przestrzenną;

  • rozwijają umiejętności manualne;

Wkraczają w świat programowania:

  • na podstawie prostego, blokowego oprogramowania uczą się wprawiać konstrukcje w ruch;

 

Robotyka 9-14 lat

 

Zajęcia przeznaczone dla starszych odkrywców, którzy mają okazję zgłębić wiedzę z zakresu nauk ścisłych i poznać praktyczne ich zastosowanie. Ćwiczenia rozwijają potencjał twórczy młodych umysłów, wykorzystując zagadnienia z obszaru mechaniki (doświadczalne badanie praw fizyki, samodzielne obmyślanie eksperymentów i wyciąganie wniosków na podstawie ich przeprowadzenia, konstruowanie mechanizmów wedle własnego pomysłu oraz nauka matematyki i fizyki przez zabawę), szeroko pojmowanego konstruowania (samodzielne tworzenie zaawansowanych konstrukcji, nauka planowania oraz tworzenie planów własnych, rozwijanie wyobraźni przestrzennej oraz umiejętności manualnych, nauka stosowania zasad bezpieczeństwa), a także programowania i wykorzystywania elektroniki (rozwijanie umiejętności programowania, tworzenie własnych algorytmów spełniających zadania problemowe oraz planowanie i zapisywanie algorytmów o średnim stopniu skomplikowania, wdrażanie programów według własnych pomysłów za pomocą programu oraz oprogramowania EV3, wykorzystywanie czujników elektrycznych do realizacji zadań, nauka sterowania konstrukcjami EV3 za pomocną oprogramowania i urządzeń zewnętrznych, poznawanie i wykorzystywanie metod komunikacji między urządzeniami). 

Zajęcia pozwalają rozwijać zainteresowania dzieci w różnym zakresie i pokazują, że nauka może być przyjemna i ciekawa; uczą, że współcześnie poznawanie nowych technologii jest niezwykle ważne i potrzebne. Odejście od schematów może zaowocować rozwojem twórczego myślenia i niewymuszoną chęcią do zgłębiania potrzebnej wiedzy i praktycznych umiejętności. 

 

Programowanie SCRATCH 8+ lat

To zajęcia skierowane dla starszych dzieci. Program Scratch umożliwia tworzenie prostych gier, quizów, animacji. Na zajęciach poznamy instrukcje warunkowe, pętle, zmienne i wiele wiele innych pojęć programistycznych. Celem zajęć jest wprowadzenie Państwa pociech w świat kreatywnego programowania.
Kreatywne programowanie dotyczy głównie kreatywności. Ucząc dzieci programowania komputerowego, przekazujemy im umiejętności: 

  • rozwiązywania problemów,

  • analitycznego i logicznego myślenia, 

  • współpracy w grupie.


Są to kompetencje niezbędne do osiągnięcia sukcesu na każdym polu, niezależnie od przyszłego wyboru drogi kariery. Algorytmicznego myślenia niezbędnego w programowaniu można uczyć się poprzez interaktywne ćwiczenia i zabawy rozwijające wyobraźnię. Takimi aktywnościami przeplatane są nasze zajęcia.
Obecnie w dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi posiadających dostęp do komputera występuje raczej w roli konsumenta niż projektanta czy kreatora. Kreatywne programowanie stawia nacisk na wiedzę i praktykę, której młodzi ludzie potrzebują by tworzyć różne rodzaje dynamicznych i interaktywnych mediów, z których chętnie korzystaliby na co dzień.

Fotografia Cyfrowa

Zajęcia umożliwią rozwinięcie pasji oraz doskonalenie umiejętności fotograficznych, przy jednoczesnym poszerzaniu wiedzy z informatyki. Warsztaty są ukierunkowane na rozwijanie kreatywności i realizację twórczych pomysłów poprzez stosowanie uniwersalnych metod posługiwania się środkami artystycznymi, właściwymi dla fotografii. Podczas naszych zajęć nie będzie czasu na nudę. Spotkania zostały przygotowane tak, aby cykl zajęć był różnorodny, a atrakcje dla dzieci i młodzieży pozwalały na zapoznanie się z wieloma dziedzinami fotografii. Główny nacisk zostanie położony na nabycie umiejętności posługiwania się aparatem cyfrowym oraz rozwijanie zainteresowań kulturą i pięknem naszego miasta. Ważne będzie również dokonywanie samooceny i ocena prac innych. Naszym celem jest zaszczepienie u dzieci i młodzieży zamiłowania do fotografii z wykorzystaniem cyfrowego sprzętu. Stworzyliśmy warunki, w których – oprócz solidnego warsztatu fotograficznego – uczniowie będą mogli rozwijać wrażliwość i wyobraźnię artystyczną. Wymagany jest własny sprzęt fotograficzny. Zapraszamy.

BBC MICRO:BIT

 

To niewielkich rozmiarów płytka rozwojowa, która zachęci do eksperymentowania z elektroniką, tworzenia własnych projektów, rozbudzi fantazję i ciekawość. Płytka zbudowana została w oparciu o 32-bitowy procesor ARM Cortex M0. Znalazło się na niej miejsce dla matrycy czerwonych diod LED, dwóch programowalnych przycisków, czujników: temperatury, światła, magnetometru i akcelerometru. Stworzymy min. zupełnie nowe projekty: przesyłanie wiadomości kodem Morse'a, mini stację pogodową, zestaw świateł na rower. To tylko kilka możliwości.